W jaki sposób należy czyścić różne wykładziny podłogowe.

Obecnie jest tyle rodzajów wykładzin, że wybór najlepszej w ramach remontu lub budowy domu nie jest wcale łatwy. Czy wiesz, według jakich kryteriów należy wybierać? Jednym z najważniejszych aspektów, które należy uwzględnić, jest bezpieczeństwo zdrowotne i oddziaływanie na zdrowie pod względem bakterii. Jak właściwie wygląda ta kwestia w stosunku do poszczególnych wykładzin podłogowych? Gdzie trzyma się kurz i które można łatwo wyczyścić?

W dywanach trzyma się brud

Dywany to idealna opcja na przykład do pokoju dziecinnego, są miękkie i ciepłe, mają jednak kilka dotkliwych wad. Wiele dywanów jest wykonanych z włókien syntetycznych wraz z aplikacją substancji chemicznych, jakimi są substancje ropopochodne, spreje antystatyczne, sztuczne barwniki lub środki przeciw mikrobom. Niektóre zawierają nawet substancje rakotwórcze i środki chemiczne powodujące uszkodzenie systemu nerwowego i choroby układu oddechowego.

Nie należy się jednak martwić, nie trzeba natychmiast zmieniać dywanów w domu na inną wykładzinę. Nawet kiedy zetknęliście się Państwo z dywanem wykonanym w taki sposób, powyżej podane skutki negatywne w ogóle nie muszą się pojawić. Mogą wystąpić dopiero po kilku dziesięcioleciach. Istnieją jednak także wady występujące natychmiast – brud ukryty w dywanie.

Brud siedzący w dywanie usunie tylko fachowiec.

Im grubszy dywan jest, tym więcej brudu wchłonie. Oko ludzkie nie widzi, ile dywan zawiera kurzu, włosów zwierząt domowych i wszelkiego brudu, który wnoszony jest na skarpetach. Odkurzanie w takim przypadku nie pomaga, małe elementy pozostają skryte w dywanie i działają uczulająco na osoby z alergiami.

Czyszczenie to trudny proces. Odkurzacz usunie brud powierzchni dywanu, do usunięcia brudu siedzącego w środku należy zaprosić fachowców ze specjalnym sprzętem do czyszczenia na mokro.

Podłoga drewniana i pleśń

Podłoga z naturalnego drewna jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Jedyną cechą, która może mieć negatywne skutki dla zdrowia, jest ewentualna powłoka z farby. Drewno nadaje się również dla alergików, ponieważ nie zatrzymuje kurzu i roztoczy.

Jedynym problemem jest, że wchłania wilgoć. Wysoka wilgotność w domu, którą można spotkać w domach starszej daty ze źle wykonanym dociepleniem, powoduje powstawanie pleśni na podłodze. Z tego powodu taki rodzaj wykładziny podłogowej nie nadaje się wcale do łazienek i garażów, gdzie mógłby się znaleźć w długotrwałym kontakcie z wodą.

Posadzki drewniane każdy czyści inaczej

Niewątpliwą zaletą posadzek drewnianych jest ich łatwe czyszczenie. Każdy wybierze sobie technikę, która mu odpowiada, ponieważ drewno można odkurzać, jak również myć miotłą i szmatą. Zwykle wystarczy umyć ją wodą z dodatkiem środku czyszczącego, co najmniej raz na jakiś czas należy użyć środek przeznaczony do konserwacji podłóg drewnianych.

W celu wydłużenia okresu użytkowania podłogi producenci zalecają również zastosowanie oleju lub wosku, a na nogi krzeseł, stołów i szaf należy nałożyć miękki materiał. Nogi bowiem bardzo często pozostawiają rysy na lakierze, których umyć po prostu nie można.

Płytki PCW trzeba dwa razy w roku dokładnie wyczyścić.

Płytki PCW to wykładzina podłogowa z chyba najgorszym wizerunkiem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne. Chyba już Państwo sami słyszeliście, że każda PCW posadzka jest niebezpieczna dla zdrowia i zawiera ftalany. Prawda jest jednak inna – wszystkie posadzki winylowe oferowane w Republice Czeskiej posiadają dzisiaj certyfikat zgodności z normą. Dokument potwierdzający bezpieczeństwo zdrowotne posiadają również płytki PCW Fortelock.

W stosunku do pozostałych właściwości posadzki z winylu są jednakowo komfortowe jak drewniane. Nie przyciągają kurzu i nie trzyma się w nich brud, nadają się więc również dla alergików. Pleśni na nich nie znajdziecie, zwłaszcza nie w wypadku marki Fortelock. Płytki zamkowe Fortelock są wyposażone w unikalny system kanałów odprowadzających, które zabraniają problemom z wilgotnością podłoża.

Do czyszczenia wystarczy miotła ze szmatą.

Wielką zaletą, szczególnie dla zapracowanych osób, jest ich łatwe czyszczenie. Wystarczy miotła ze szmatą, w razie większego zabrudzenie można zakupić specjalny środek. Za pomocą niektórych środków można nawet usunąć plamy i ślady od otarcia gumową podeszwą.

Oprócz zwykłego czyszczenia za pomocą miotły i szmaty należy raz na pół roku użyć środka czyszczącego w celu dokładnego usunięcia brudu i zostawić go na dziesięć minut. Dzięki temu posadzka PCW będzie czysta przez długie lata.

Nie trzeba się niepokoić.

Wszystkie obecnie stosowane wykładziny podłogowe powinny być bezpiecznie dla zdrowia i wiele producentów jest w stanie udowodnić to za pomocą certyfikatu lub badania wiarygodnej instytucji. Nie trzeba się obawiać o zdrowie.

Podczas wybierania należy się skupić raczej na możliwości czyszczenia, jeżeli w Państwa rodzinie jest osoba z alergią, wtedy należy uwzględnić właściwości w zakresie zatrzymywanie kurzu i roztoczy. Żadnych innych ograniczeń tutaj nie ma.