W jaki sposób można definitywnie pozbyć się pleśni na podłodze betonowej.

Jeżeli Państwo macie w domu lub domku letniskowym starą podłogę betonową, na pewno z własnego doświadczenia wiecie, że posadzka betonowa stopniowo traci swoją jakość. Pojawiają się pęknięcia, robią się wypukłości i zaczyna się pojawiać pleśń. Popękana posadzkę źle się myje, a usuwanie pleśni mocnym strumieniem wody nie na wiele się zdaje. Takie rozwiązanie jest tylko doraźne. Czy pleśń zawsze powraca? Kilka wskazówek, jak z pleśnią walczyć.

Pęknięcia i pleśń na betonowej podłodze to dość powszechne zjawisko, które występuje w wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie wygląda to estetycznie, pleśń również oznacza też ryzyko dla zdrowia. Prowadzi do powstania alergii, zapaleń oczu, astmy, boleści stawów, a niektóre rodzaje pleśni odpowiadają za powstanie zapalenia płuc, a nawet śmierć. Dlatego warto jak najdokładniej usunąć pleśń w garażu, w domku letniskowym lub na tarasie.

Najpierw należy podłogę wyczyścić.

Pewne jest, że proste wyczyszczenie betonowej podłogi nie daje trwałego efektu. Jest to jednak krok, którym należy zacząć. Możliwości jest kilka. Zupełnie najprostszym sposobem jest użycie mocnego strumienia wody, następnie betom musi beton przez długi czas wysychać. Jeżeli pomieszczenia nie będą prawidłowo wietrzone, pleść będzie ciągle rosła.

Alternatywnym rozwiązaniem są różne środki chemiczne, użycie urządzenia do czyszczenia za pomocą pary oraz środki zwykle używane w domach. Do walki z pleśnią można użyć również wybielacza lub octu, (pamiętajmy, że nie należy ich rozcieńczać). Wybielacz należy stosować bardzo ostrożnie, ponieważ może on spowodować podrażnienie dróg oddechowych. Chyba najbardziej niezawodnym rozwiązaniem są środki chemiczne przeznaczone specjalnie dla likwidacji pleśni.

To jednak nie oznacza całkowitego rozwiązania problemu. Co należy zrobić po usunięciu pleśni, by ponownie się nie pojawiła?

 

Ekonomiczną opcją jest pomalowanie farbą gruntującą.

Łatwo dostępnym rozwiązaniem jest farba gruntująca. Przed jej nałożeniem należy posadzkę pozostawić do wyschnięcia. Farba zostanie wchłonięta przez suchy beton, co doprowadzi do jego zamknięcia. Zapobiegnie to dalszemu rozwojowi pleśni i grzybów.

Farby gruntujące to kwestia około stu złotych.  Ich aplikację można zrobić samemu. Taka powłoka jednak zbyt nie pomaga, jeżeli potrzebne jest wyrównanie powierzchni, która jest w całości popękana. W takim przypadku należy zastosować także powłokę wierzchnią.

Wylewka cementowa nie jest zalecana na wilgotne podłoże

Jeżeli w pomieszczeniu z podłogą występuje wilgoć, wylewka cementowa jest całkowicie niewłaściwym rozwiązaniem. Warstwa wylewki zamyka powierzchnię betonu i zapobiega parowaniu wilgoci. Po jakimś czasie powierzchnia będzie się odłupywała i pleśń będzie się rozwijała dalej.

W przypadku aplikacji betonowej wylewki należy wykonać izolację betonu przeciw wilgoci i podłoże prawidłowo wysuszyć. W takim wypadku chodzi o skuteczne rozwiązanie, które usunie również nierówności i wypukłości na powierzchni.

Nie należy zamykać wilgoci za pomocą płytek.

W wypadku wykonania kolejnej warstwy na betonie, płytki to jedna z opcji. Na podłogę nie można ich położyć ot tak, po prostu. Należy najpierw wykonać powłokę gruntującą lub izolację betonowej podłogi, by obniżyć właściwości wchłaniania. W przeciwnym przypadku do betonu może się znów przedostawać wilgoć powodująca powstawanie pleśni.

Dolna strona płytek Fortelock

Jeżeli Państwo szukacie rozwiązania dla pomieszczeń, gdzie ciągle występuje wilgoć, lepszym rozwiązaniem są płytki PCW Fortelock. Płytki Fortelock bowiem na dolnej stronie posiadają unikalny system kanałów odprowadzających, które działają przeciwko wilgoci. Brak wilgoci przekłada się na brak pleśni. Oprócz tego płytki PCW są systemem mobilnym, więc bez problemu można kiedykolwiek posadzkę zdemontować, pozostawić beton, by się wysuszył, ewentualnie znów wykonać powłokę gruntującą przeciwko pleśniom, a następnie płytki ułożyć ponownie. Tego z płytkami ceramicznymi zrobić nie można.

Jaka wykładzina podłogowa jest najlepsza, by pleśń się już nigdy nie pojawiła?

Należy pamiętać o tym, że pleśń jest szkodliwa dla zdrowia. Nie należy zwlekać i zainwestować w rozwiązanie tego problemu. Aplikacja samej powłoki gruntującej zbyt nie pomoże. Z wylewką cementową jest podobnie, ponieważ gdy posadzka jest uszczelniona, nigdy nie można przewidzieć, co dzieje się wewnątrz, dopóki na górnej warstwie nie pojawią się pęknięcia. Podobnie ma się sprawa z płytkami ceramicznymi. Są one wystarczającym rozwiązaniem jeżeli nie mieszkacie w miejscu często nawiedzanym przez powódź. W takim miejscu  lepszym rozwiązaniem jest wykładzina, którą można zdemontować, osuszyć i ułożyć ponownie.

Płytki PCW Fortelock można kiedykolwiek zdemontować i sprawdzić, jak toczy się walka z pleśnią. W każdym razie pod płytki PCW należy nałożyć powłokę gruntującą. Należy zrobić maksimum, by pleśni nie dać najmniejszej szansy. Nagrodą będzie posadzka bezpieczna dla zdrowia.