Posadzki sportowe do centrów fitness, siłowni i sal gimnastycznych

Posadzka w siłowniach, centrach fitness, salach gimnastycznych i pozostałych miejscach, gdzie uprawia się sport, znajduje się codziennie pod wysokim obciążeniem. Musi wytrzymywać skakanie, bieganie, upadki ciężarów, drybling z piłką i różne inne sytuacje. Jaka wykładzina podłogowa podoła takiemu zadaniu?

Wyobraźcie sobie, że jesteście w pozycji właściciela małego centrum fitness. Codzień pojawia się wielu klientów, ponieważ aktywność ruchowa jest ostatnio w modzie. Pomimo tego, nie macie do dyspozycji tyle środków, by pozwolić sobie na drogie technologie i firmę wykonawczą. Wyobraźcie sobie teraz inna podobną sytuacje, chcecie urządzić sobie skromną siłownię w domu. Czy wystarczy wykładzina dywanowa dla dużego obciążenia, wykładzina z gumy, zwykłe panele podłogowe, lub może marzycie o czymś specjalnym?  Warto pomyśleć również wykładzinie Fortelock.

Dlaczego Fortelock to dobra posadzka sportowa i co odróżnia ją od pozostałych opcji?

Wykładzina PCW Fortelock stosowana jest w różnorakich pomieszczeniach, jakimi są garaż, pokoje zabaw dla dzieci, centrum sportowe, siłownie albo centra fitness. Jest przygowoana na duże obciążenie, ponieważ system zamków jest naprawdę mocny. Problemu nie sprawiają ciężary, skakanie i bieganie dzieci. Posadzka sportowa Fortelock absorbuje uderzenia i redukuje hałas. Wariant Fortelock Light jest wytrzymały na postawione maszyny i wszelkie zwykłe obciążenie.

Radzi sobie także z działaniem potu i rozlanych napojów. Jest przecież produkowana po to, by wytrzymywała działanie substancji chemicznych. Zamki są szczelne do tego stopnia, że pomiędzy nimi przeniknie tylko naprawdę minimalna ilość cieczy, która dzięki systemowi Air Flow szybko wyparuje. Jakiekolwiek zanieczyszczenia można w dodatku łatwo umyć i  od czasu od czasu można ją dezynfekować – powierzchnia nie zostanie uszkodzona przez żrące działanie, czego na przykład nie można powiedzieć o podłógach z drewna.

Wielu błędnie uważa, że wykładziny podłogowe z PCW są śliskie, a śliska nawierzchnia w sali gimnastycznej na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Posadzka sportowa Fortelock posiada jednak specjalnie wykończenie przeciwpoślizgowe. Posadzka nie ślizga się nawet w skarpetach, nie mówiąc już o butach. Można po niej chodzić również boso, gdyż powierzchnia jest miła w dotyku.

Przedstawiamy porównanie  właściwości różnych rodzajów posadzek sportowych.  Można zobaczyć, że Fortelock osiąga najlepsze wartości w stosunku do twardości powierzchni, łatwo radzi sobie z obciążeniem i upadkami ciężarów. Na podstawie danych w tabeli można także zauważyć, że ustawienie wszystkich urządzeń na takiej posadzce nie stanowi problemu, deformacja będzie minimalna.

 

Reakcja na ogień Deformacja po obciążeniu Właściwości przeciwpoślizgowe
Posadzka PCW trudno zapalny < 0,1 mm do 0,75
Podłoga z drewna łatwo zapalne (Ffl) 2,5 mm 0,5 do 0,75
Posadzka gumowa łatwo zapalne 0,6 mm 0,81

* wartości są tylko orientacyjne, mogą być zależne od rodzajów produktów

Jak wyglądają koszty?

W jakich aspektach Fortelock pozostawia inne opcje w tyle? Oprócz trochę wyższej ceny wadą płytek PCW jest ograniczona liczba kolorów. Płytki przeważnie produkowane są w ponad 10 kolorach i kombinacja większej liczby kolorów w pomieszczeniu nie stanowi problemu, nie można jednak ułożyć za ich pomocą w sali gimnastycznej linii i znaków. Co jednak można bez problemów zrobić, to ograniczyć miejsca ćwiczeń – np. dla maszyn można ułożyć żółte płytki, a przejścia wykonać w kolorze szarym.

 

Płytki PCW Fortelock nie należą do najtańszych, jest to jednak o dobra inwestycję długoterminowa. Wytrzymają naprawdę przez długie lata, a rozbitą płytkę można samodzielnie wymienić na nową. Remont posadzki można zrobić samemu i nie potrzeba wzywać specjalistów. Posadzkę nie potrzeba kleić, renowacja np. płytek w przejściach z dużym obciążeniem nie stanowi problemu. W razie wyprowadzenia się z wynajmowanego pomieszczenia można posadzkę zdemontować i wyprowadzić się razem z nią.

Zaoszczędzić można również sporo na ułożeniu, nie potrzeba żadnych specjalnych zdolności, by wykonać ją samemu. Podłoża nie potrzeba w żaden sposób przygotowywać, przez co zaoszczędzi się około połowę czasu. Nie jest wymagany żaden klej, zamki dobrze pasują do siebie. Do ułożenia wystarczy gumowy młotek.

Płytki z PCW można położyć w każdej siłowni, sali gimnastycznej, hali sportowej lub domowej sali do ćwiczeń. Jedyny wyjątek sytuacja, gdy do ćwiczeń wykorzystywana jest przestrzeń na dworze. Na zewnątrz obiektu taki rodzaj posadzki się nie nadaje.