Jakie są różnice między posadzkami wykonanymi z winylu i polipropylenu?

Piłka na specjalnej powierzchni zewnętrznej

PCW, winyl, polipropylen – czy w ogóle ktoś jest zdolny się w tym zorientować? Wszystko to tworzywa sztuczne, które używane są do produkcji wykładzin podłogowych, ich ceny są jednak różne. Mają bowiem różne właściwości i tutaj znów obowiązuje znana zasada, że najtańsza opcja to nie zawsze najrozsądniejsze rozwiązanie.

Większych różnic między PCW i winylem  właściwie nie ma, są to bowiem różne nazwy dla identycznego materiału. PCW to po prostu skrót od polichlorku winyl. Nazwa PCW zwykle używana jest dla wykładzin w rolkach, określenie winyl zwykle oznacza identyczną wykładzinę oferowaną w formie płytek różnych wielkości. Należy jednak zauważyć, że chodzi tylko o zwyczajowe użycie tych określeń, które nie musi zawsze odpowiadać danej sytuacji.

Płyty z tworzyw sztucznych na boisku futsal

Polipropylen to całkowicie inny materiał, by sprawa nie była zbyt prosta, z polipropylenu również produkowane są płytki posadzkowe (jak z winylu). Płytki z polipropylenu wykorzystują inny system zamków, jednak o wiele istotniejsze znaczenie mają tu różnice w zakresie właściwości obydwu materiałów. W obydwu przypadkach są to tworzywa termoplastyczne. Różnice występują w zakresie poziomu wytrzymałości i pozostałych charakterystyk. Co więc odróżnia płytki z polipropylenu od płytek z winylu?

Polipropylen posiada bardziej złożony system zamków

Zakładając, że określenie PCW używane jest w stosunku do rolek, a określenie winyl oznacza płytki, możemy powiedzieć, że płytki winylowe można układać w łatwy sposób jak puzzle, płytki dokładnie do siebie pasują dzięki systemowi zamków. Plastikowe płytki z polipropylenu są również wyposażone w zamki, chodzi jednak o zamki dwóch rodzajów. Z dwóch stron są zamki tzw. męskie, z dwóch pozostałych stron są tzw. zamki żeńskie, które pasują do siebie. Po ułożeniu już różnicy nie widać, jednak podczas układania należy liczyć się z tym systemem, gdzie orientacja płytki ma swoją rolę.

Płytki winylowe są wytrzymalsze na duże obciążenia

Patrząc na płytki z PCW i PP, można zauważyć, że posadzka z winylu jest zwykle jednolita, natomiast płytki polipropylenowe mają strukturę kratek. To wynika z charakteru obydwu materiałów, który określa możliwości ich formowania. Płytki winylowe są w wyniku tego wytrzymałe na wyższe obciążenia i jednocześnie mają lepszą odporność na uderzenia. Polipropylen jest bardziej kruchy, uszkodzić go może przykładowo również upadek młotka.

Dużo ludzi błędnie uważa, że rowki na dolnej stronie płytek polipropylenowych przeznaczone są dla odprowadzenia wilgoci, nie jest to jednak prawda. Nie mają innego znaczenia, niż ułatwianie formowania materiału i zmniejszenie jego zużycia w produkcji – produkt jest wtedy tańszy.

Polipropylen nadaje się do zastosowania na boiska sportowe

futsal sąd

Płytki PCW można spokojnie chwycić i zgiąć, ich struktura jest zbliżona do struktury gumy, natomiast płytki polipropylenowe są bardziej twarde. Związane jest to z ich kruchością i wytrzymałością, różnica jest również w dotyku, podczas stania na takiej powierzchni. Płytki PCW używane są także w sklepach, salach gimnastycznych, gabinetach lekarskich lub jadalniach, ponieważ są bardziej miękkie. Polipropylen jest używany w wielkich ilościach  w zakresie realizacji nawierzchni boisk sportowych, na stadionach i w halach sportowych. Jego instalacja na przykład w pokoju zabaw dla dzieci nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ w odróżnieniu od PCW, jest znacznie twardszy.

PCW i PP są bardzo odporne na działanie chemikaliów, olejów, soli (w okresie zimowym jest to bardzo przydatne) oraz wody. Dzięki temu obydwa materiały często używane są w garażach lub serwisach samochodowych.

Płytka winyluWinyl jest cichszy

Posadzka winylowa znana jest z tego, że w idealny sposób pochłania dźwięk. To wynika z właściwości, które już zostały podane – elastyczności i miękkości. Płytki są miękkie, dostosowują się do podłogi i podczas chodzenia lub jazdy absorbują i tłumią dźwięki. Polipropylen nie posiada dobrych właściwości tłumiących, czasami nawet sam wydaje dźwięki podczas chodzenia po nim. Na nierównym podłożu płytki ruszają się i kłapią. Tego można oczywiście uniknąć za pomocą odpowiedniego wyrównania podłoża masą samopoziomującą.

Które rozwiązanie jest więc lepsze w stosunku do Państwa potrzeb?

Wybór zależy od miejsca instalacji posadzki. Różnice pomiędzy obydwoma materiałami można podsumować w prosty sposób. Dla przeciętnego garażu, gdzie chodzi przede wszystkim o niską cenę, można zastosować płytki polipropylenowe. Kiedy jednak wymagana jest wytrzymałość na duże obciążenie lub posadzka do pomieszczenia, gdzie będziecie często chodzić, lepszy jest winyl.