Jaka posadzka nadaje się najlepiej do stajni?

Czy Państwo przymierzacie się do rekonstrukcji gospodarstwa i myślicie o tym, jaka posadzka będzie najlepsza do stajni? Może, jak liczni inni właściciele małych gospodarstw, robicie to dlatego, że skończyła się Państwa cierpliwość z gliną, iłem lub piaskiem. Na pewno wiecie, że należałoby powierzchnię zakryć czymś, z czego w lecie nie będzie się kurzyło i w czym koń tak łatwo nie zrobi dziury, kiedy mu się będzie nudziło. Możliwości jest kilka, która okaże się jednak najlepszą?

W naszym porównaniu podłóg dla koni przyglądniemy się kilku najczęściej stosowanym rozwiązaniom w różnych przedziałach cenowych. Pod uwagę weźmiemy przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo dla zdrowia,
  • komfort dla zwierząt,
  • łatwą konserwację,
  • możliwość wjazdu do stodoły ciągnikiem i innymi maszynami rolniczymi.

Może w końcu zdecydujecie, że w części stodoły położycie jeden rodzaj posadzki, a reszta zostanie wykonana w inny sposób. Takie rozwiązanie jest również możliwe. W wielu wypadkach nie można wcale łatwo powiedzieć, jaki materiał jest właściwie najlepszy.

Drewno towarzyszy nam od zawsze.

Czy w stajni macie podłogę z drewna? Drewniana podłoga była dla koni kiedyś jednakowo popularna, jak glina lub ił. Drewna używali jednak bardziej zamożni właściciele, wyższa cena pozostaje także dzisiaj cechą negatywną.

Bezpieczeństwo dla zdrowia: Drewno to materiał naturalny, w tym wypadku nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Należy jednak uważać na skład farby użytej na powierzchni lub substancji użytych do impregnacji drewna. Takie substancje mogą być szkodliwe dla zdrowia zwierząt.

Komfort dla zwierząt: Posadzka z drewna jest miękka, koniom dobrze się na niej stoi. Oczywiście, musimy użyć ściółki, nie potrzeba jej jednak zbyt dużo. Nie jest wymagana także specjalna izolacja podłogi, drewno jest dobrym izolatorem izolującym podłogę od zimnego podłoża.

Łatwa konserwacja: Zbyt łatwa niestety nie jest. Drewno nie lubi wody, może gnić i pleśnieć. W szczelinach (np. pomiędzy deskami) trzyma się brud i resztki paszy, które przyciągają gryzonie. Drewno również stopniowo wchłania mocz.

Maszyny rolnicze: By podłoga w stajni była wytrzymała na wysokie obciążenie, należy wykonać ją z drewna twardego (np. dąb) i używać grubych desek. Wtedy nie będzie problemu.

Dziś drewno używane jest w stajniach na przykład w formie podłogi z desek, drewnianych kostek lub płytek. Wygląda bardzo dobrze, jednak ze względu na gnicie i wchłanianie moczu należy je utrzymywać w stanie suchym. I to wcale nie jest łatwa sprawa.

Beton to prawdopodobnie najczęściej stosowane rozwiązanie.

Jeżeli już Państwo przeprowadziliście rozeznanie dotyczące posadzek stosowanych w stajniach, prawdopodobnie doszliście do wniosku, że najczęściej stosowanym materiałem jest beton. Czasami używane są betonowy bruk, dużo częściej jest to beton wylewany. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie powinien być gładki, alby koń się nie ślizgał. Zalecane jest wykonanie na jego powierzchni jakiegoś wzoru – wystarczy beton „pozamiatać” przed jego utwardzeniem używając miotły, wykonując na jego powierzchni zarysowania. Zaleca się również wykonanie odpowiedniego spadu podłogi, który zapewni odprowadzenie wody.

Bezpieczeństwo dla zdrowia: Betonowa posadzka może szkodzić końskim kopytom. Jest bardzo twarda, co może z łatwością doprowadzić do odgnieceń, otarć i kopyto łatwo się zużywa. Pomóc w takim przypadku może wykładzina z gumy, która instaluje się do boksów. Można zastosować również gumowe maty, które rozkłada się na gotowe betonowe podłoże.

Komfort dla zwierząt: Jak już wspomnieliśmy, beton jest twardy. Lubi wchłaniać wilgoć i jest zimny, należy się więc liczyć z grubą warstwą ściółki.

Łatwa konserwacja: Wystarczy zwykła miotła. Problem będą oznaczały tylko rowki. Idealnie zabraniają ślizganiu się podłogi, trzyma się w nich jednak brud i resztki paszy. W odróżnieniu do drewna gryzonie betonowej podłogi nie są w stanie uszkodzić.

Maszyny rolnicze: Z udźwigiem nie powinno być problemu, podłogi betonowe są zaprojektowane do wysokich obciążeń. Jedyne, co mogłoby jej zaszkodzić, to plamy oleju z maszyn rolniczych. Plamy z betonu nie można usunąć zbyt łatwo.

Rozsądnym kompromisem jest beton z wzorem w miejscach, gdzie konie chodzą. W boksach można spokojnie pozostawić gładką powierzchnię i zastosować gumowy podkład, by powierzchnia nie była zbyt zimna.

Płyty z PCW to nowoczesne rozwiązanie.

Płyty z PCW to stosunkowa nowość, jednak ze względu na swoje uniwersalne właściwości stosuje się również jako wykładzina w gospodarstwach. Jest miękka, łatwa w konserwacji i wytrzymuje również wysokie obciążenia. Zwykle używana jest w garażach, produkcji przemysłowej i w domach, ale również i w stajniach.

Bezpieczeństwo dla zdrowia: Płyty z PCW Fortelock Industry są całkowicie bezpieczne pod względem zdrowotnym, nie zawierają żadnych substancji niebezpiecznych, które przedostawałyby się w powietrze i szkodziły zwierzętom.

Komfort dla zwierząt: Działa jako izolacja cieplna, ze względu na to jest dla koni bardziej przyjemna niż beton. Płytki posiadają wzór, który zapobiega poślizgom zwierząt.

Łatwa konserwacja: Wystarczy miotła, raz na jakiś czas zalecane jest mycie posadzki z użyciem wody i zwykłego środku do czyszczenia. W odróżnieniu do betonu, z takiej posadzki można zmyć olej  i chemikalia, w przeciwieństwie do drewna nie wchłania nieprzyjemnych zapachów.

Maszyny rolnicze: Płytki o grubości 7 – 8 mm bardzo dobrze wytrzymują wysokie obciążenie i uderzenia. Posiadają wykończenie antypoślizgowe, które zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem.

Jeżeli nowoczesne technologie nie wywołują w Państwie obaw, to nie ma powodu, by  płyt z PCW nie wypróbować. Niespodzianką dla Państwa będzie również łatwe układanie i długość eksploatacji. Nawet za dziesięć lat będą wyglądały jednakowo, czego nie można zdecydowanie powiedzieć o drewnie lub betonie.

Nie możecie się zdecydować? Może najlepszym rozwiązaniem będzie, wspominana już na początku, kombinacja kilku możliwości. Może zastosujecie beton, do boksów dla koni natomiast położycie na niego płyty z PCW? Nie należy zapominać o tym, że konie wymagają odpowiedniej ilości ściółki, którą żadna wykładzina podłogowa nie jest w stanie zastąpić. PCW jest miękki i ciepły, zatrzymuje mocz i odchody.