Jak można zorientować się w ofercie posadzek cementowych

Posadzki betonowe, posadzki cementowe, epoksyd, anhydryt, powłoki, jastrychy i wylewki…  Czy wiecie, jaka jest między nimi różnica? Czy potraficie zorientować się w terminologii fachowej w zakresie posadzek? W dodatku dla niektórych rodzajów używanych jest kilka nazw. Przyglądnijmy się temu szczegółowo.

Kiedy ktoś mówi o posadzce betonowej, zwykle mówi o zupełnie dolnej warstwie leżącej na gruncie. Grubość tej warstwy osiąga nawet 20 cm, chodzi po prostu o grube podłoże. Właśnie o jakość podkładowego betonu należy zadbać najwięcej, ponieważ warstwa podkładowa wykonywana jest zazwyczaj w ramach głównych robót budowlanych i pozostaje na zawsze. Mur wykonywany jest z cegieł, na które następnie nakładany jest tynk. W podobny sposób na betonową posadzkę zostają nałożone kolejne warstwy powierzchniowe wykonane z cementu albo innych materiałów.

Ewentualne remonty dotyczą następnie tylko warstwy górnej. Górną warstwę podłogi można usunąć za pomocą szlifowania i nałożyć inną, albo wykonać jej impregnację za pomocą powłoki, wyremontować pęknięcia, usunąć zanieczyszczenia itp. Wszystko zależy od tego, jaki materiał wierzchni zastosowano. Posadzkę można również wyremontować przez ułożenie płytek Fortelock z zamkiem. Płytki PCW Fortelock mogą zostać ułożone na posadzce betonowej różnej jakości.

Oferta warstw wierzchnich jest szeroka

Na dolną warstwę betonową nakładane są posadzki cementowe, epoksydowe albo anhydrytowe lub wylewki. Posadzki epoksydowe, które często określane są jako wylewane posadzki żywiczne, można ostatnio spotkać coraz częściej. Nadają się do przestrzeni przemysłowych, jak również do garażów i mieszkań. Ze względu na dobre właściwości przewodzenia ciepła nadają się również do łazienek, są jednak trochę droższe. Dobrze właściwości przewodzenia ciepła wykazują również posadzki anhydrytowe, które do łazienek się zbytnio nie nadają, ponieważ nie są zbyt odporne na ciągle występującą wilgoć. Posadzkom anhydrytowym przyglądniemy się bardziej szczegółowo następnym razem.

A posadzki cementowe? Tym przyjrzyjmy się już teraz.

Remont posadzki betonowej – wylewka samopoziomująca

Jakie rodzaje posadzek uważane są za posadzki cementowe?

Między posadzki cementowe zaliczane są wylewane posadzki betonowe, wylewki/masy samopoziomujące, jastrychy i posadzki wykonane za pomocą posypki. Wszystkie podane rodzaje zawierają cement, chociaż na pierwszy rzut oka może to zdziwić. Posadzki cementowe używane są w celu wierzchniego wykończenia płyty betonowej, dlatego ich grubość osiąga zwykle 0,5 – 1 cm.

Jaka jest więc między nimi różnica?

Wylewane posadzki cementowe (nazywane są również betonowymi, zawierają jednak cement, i dlatego można spotkać sie również z określeniem posadzki cementowe) nadają się do mieszkania, biura, kabiny prysznicowej i do celów przemysłowych. Są odporne na wilgoć. Przewodzą ciepło i oznaczają idealnie równą powierzchnię.

Cementowe wylewki samopoziomujące (istnieją również anhydrytowe i epoksydowe) oznaczają dobry wybór dla majsterkowiczów, którzy chcą remont posadzki zrobić samodzielnie. Ze starą posadzką potrafią zrobić cuda, pomogą ją wyrównać i zakryć pęknięcia. Wykonanie wylewki betonowej jest względnie proste, i dlatego należy do bardzo popularnych rozwiązań. Sprzedaje się ją w postaci proszku, który wymieszany z wodą nakłada się na posadzkę i pozostawia do wyschnięcia. Mniej zaawansowanych majsterkowiczów zwykle zaskoczy to, jak szybko wylewka betonowa na podłodze wysycha.

W podobny sposób nakłada się powłoki cementowe i jastrychy. Jastrych miesza się w wodzie, w wyniku czego powstaje masa o dużej gęstości. Wylewka na betonie rozprowadzi się sama, jastrych natomiast nie. Powłoka nakładana na beton jest formą wykończenia posadzki betonowej o najmniejszej grubości. Chodzi o cienką warstewkę, która pomoże chronić posadzkę przed wilgocią, zużyciem mechanicznym itp.. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, na jeden albo dwa sezony. Dla wyrównania powierzchni zbytnio się nie nadaje.

Specjalną kategorię są posadzki z posypką. Ten rodzaj wykończenia wykonywany jest, jako jedyny, na świeży beton, jeszcze przed jego wyschnięciem. Chodzi o masę proszkową, która zawiera cementy, dodatki chemiczne i inne wypełniacze. Masę tą nakłada się na świeży beton w celu podwyższenia wytrzymałości na mechaniczne uszkodzenie i w celu ułatwienia jej utrzymania.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze w stosunku do konkretnych warunków?

Zależy to od celu, jaki chce się osiągnąć. Jeśli chodzi o ulepszenie właściwości posadzki betonowej, która jeszcze nie jest wykonana, należy zastanowić się nad posypkami. W stosunku do remontu starej nawierzchni, w domu najlepsze będą powłoki betonowe i jastrychy. Warto zwrócić się po poradę do fachowców.

Posadzka betonowa

Na zakończenie kilka konkretnych  przykładów. Dla remontu posadzek przemysłowych nadają się cienkowarstwowe wylewane jastrychy Fortedur Wet albo masy samopoziomujące Fornivel. Dla szybkiego wyremontowania posadzki można również zastosować posadzki zamkowe Fortelock z tworzywa sztucznego. Dla nowych posadzek nadają się bardziej posypki Fortedur.

Bardziej szczegółowe informacje podane są na stronie www.fortemix.cz, która zawiera dane o wszystkich produktach przeznaczonych dla aplikacji przemysłowych.