Dlaczego wykładziny winylowe są w ostatnim czasie tak popularne?

Wśród wszystkich rodzajów wykładzin, które obecnie są na rynku, na czoło najbardziej wysuwa się winyl. W zakresie sprzedaży góruje od dłuższego czasu nad najpopularniejszymi wykładzinami, do których należą płytki ceramiczne, drewno i posadzki laminatowe. Dlaczego tak jest?

Wykładzina winylowa wykonana jest się z polichlorku winylu (PCW), skąd bierze swoją nazwę. Popularną stała się już w połowie zeszłego wieku i od tego czasu ciągle się rozwija. Obecnie dane posadzki są bardziej wytrzymałe, ich instalacja zajmuje krótszy czas i do wyboru jest szeroka gama wzorów imitujących drewno lub kamień. Zmienił się również ich skład.

Co raz bardziej zwraca się uwagę na życie w zdrowym środowisku, dlatego powstały obecne wykładziny winylowe, którą z punktu widzenia zdrowia są całkowicie bezpiecznie i przyjazne dla środowiska. Złożone są z kilku warstw o różnych funkcjach, górna warstwa ma charakter ochronny i chroni wykładzinę przed zużyciem.

Wymagania w zakresie instalacji zależne są od konkretnego typu

Wykładziny winylowe produkowane są w kilku wariantach, które odróżnia przede wszystkim sposób instalacji.

Płyty klejone: Zastosowanie płyt winylowych wymaga uprzednie usunięcia nierówności. Poszczególne płyty klei się na podłogę za pomocą specjalnego kleju, do czego niezbędny jest fachowiec. Tylko doświadczony profesjonalista rozpozna, gdy klej jest prawidłowo podeschnięty i przygotowany do ułożenia płyt winylowych. Płyty znajdują swoje zastosowanie w łazienkach, kuchniach, jak również na klatkach schodowych. Wręcz idealnie nadają się do miejsc z dużą frekwencją osób (szkoły, biura, centra handlowe), wytrzymują bowiem nawet najwyższe obciążenie.

Płyty klejone

Posadzka samoklejąca: Znacznie bardziej prostsze są posadzki winylowe sprzedawane w rolkach, które instalują się jak naklejki. Usuwa się z nich folię, a następnie dociska do powierzchni, co oznacza ekstremalnie szybką i łatwą opcję. Również w tym wypadku należy podłoga musi być idealnie równa, ponieważ wszystkie nierówności widać. Wykładzinę można stosować wszędzie, gdzie nadają się płyty klejone, nawet w wilgotnych miejscach. Wykładzina jest bardziej cicha niż wykładzina pływająca, i dlatego lepiej nadaje się do pomieszczeń, gdzie poruszają się dzieci (np. salon).

Posadzka samoklejąca

Posadzka pływająca z zamkami: Osoby marzące o posadzce pływającej bez klejenia docenią wykonanie winylowe z zamkami. Posadzka winylowa click produkowana jest tak, że klasyczna wykładzina winylowa nakleja się na podkładkę nośną, co podnosi jej wytrzymałość. W rezultacie osiągana jest większa grubość wykładziny (ok. 5 – 10 mm), montaż posadzki może jednak wykonać także niefachowiec – zasada jest podobna jak w wypadku standardowego bruku z zamkami, niczego nie potrzeba kleić. Ze względu na grubość nadaje się wszędzie, gdzie wymagana jest izolacja cieplna.

Płyty winylowe Fortelock: Szczególną opcją wykładziny winylowej są płyty Fortelock. Na wyrównane podłoże układa się jak klocki, w stosunku do instalacji chodzi o ekstremalnie szybką posadzkę. Również tutaj nie potrzeba niczego kleić i poszczególne płyty można łatwo wymienić. Ze względu na wzornictwo i wytrzymałość na wysokie obciążenie Fortelock oznacza dobre rozwiązanie do garażu.

Jakie zalety mają posadzki winylowe?

  • Są bardziej miękkie niż płytki ceramiczne lub drewno, ponieważ zawierają cienką warstwę pilśni lub pianki.
  • Produkowane są w bardzo szerokiej gamie wzorów włącznie z imitacjami drewna i kamienia.
  • Zaletą jest bez wątpienia również wyjątkowa wytrzymałość, wytrzymują ok. 15 – 20 lat.
  • W określonych warunkach mogą być instalowane bezpośrednio na podłoże, nie jest wymagana rozbiórka starej posadzki.

Jakie są wady?

  • Klejenie posadzek nie jest trudne, natomiast uprzednie wyrównanie powierzchni nie należy do najłatwiejszych.
  • Miękka powierzchnia jest miła dla stóp, łatwo jednak dochodzi do jej zarysowania, na przykład podczas przesuwania mebli. Jedną płytę można łatwo wymienić, jeżeli zastosowano takie rozwiązanie posadzki. W odwrotnym wypadku można wypróbować zestaw do naprawy, takie rozwiązanie nadaje się tylko na drobne zarysowania.
  • Materiały małej grubości (niektóre wykładziny winylowe mają grubość tylko 2 mm) łatwo się zużywają lub przebijają.
  • Problemy mogą wystąpić także podczas wielkich zmian temperatury, dlatego należy podczas instalacji wykonać szczeliny dylatacyjne.  Może nastąpić również kondensacja pary pod powierzchnią, a w jej konsekwencji zniszczenie podłoża.

Posadzki winylowe używane są w pomieszczeniach komercyjnych, w biurach, salonach, łazienkach i kuchniach. Klejone wykładziny nadają się także do miejsc z ogrzewaniem podłogowym. Ceny są trochę wyższe niż w razie alternatywnych wykładzin podłogowy, to jednak nie ma negatywny wpływ na ich popularność. Do atrakcyjnych właściwości należą przede wszystkim bardzo szerokie możliwości designu, wysoka wytrzymałość na zużycie i łatwa instalacja. Gosposie ucieszą się z łatwego sprzątania bez wymaganych specjalnych środków czystości. Czy trzeba jeszcze wymieniać kolejne powody, dlaczego warto postawić na winyl?