Czy Państwo szukacie posadzki do garażu?

Jak wybrać podłogę do garażu

Nie jesteście w tym sami. Dobrym pomysłem jest remont posadzki przed nadejściem jesieni, czyli błota, śniegu i soli, nic więc dziwnego, że dyskusje w Internecie pełne są pytań. Ludzie interesują się tym, jakie wykończenie posadzki jest najlepsze, najkorzystniejsze z punktu widzenia ceny oraz szybkie dla instalacji. Trudno jednak podać jednoznaczną odpowiedź.

Możliwości jest wiele, najpopularniejszymi są powłoki, płytki ceramiczne i płytki PCW. Każda z nich ma swoje zalety i wady, a więc również swoich fanów i przeciwników. Tylko niektóre możliwości odpowiadają jednak rzeczywistym wymogom garażu lub warsztatu – pomieszczeń, które muszą być przygotowane na obciążenie, wodę i chemikalia. Istotnym aspektem jest łatwa konserwacja.

Powłoka do garażu – wersja najtańsza

Kto chce zaoszczędzić, zwykle wybiera tanią powłokę epoksydową, która wymaga niestety znacznego wysiłku. Podłogę betonową należy najpierw wyrównać, zalecane jest odkurzenie i odtłuszczenie powierzchni. Następuje gruntowanie rozcieńczoną farbą i potem warstwa górna. Obecnie produkowana jest szeroka gama kolorów, a za pomocą dodatków dekoracyjnych można osiągnąć imitację granitu. Powłoki wyglądają atrakcyjnie, mają jednak kilka wad.

Gdy nie uda się nałożyć warstwy odpowiedniej grubości, powłoka będzie pękać pod ciężarem pojazdów. Również w razie nieodpowiedniego wysuszenia lub pod ciepłymi oponami może dochodzić do jej odłupywania. Kolejną wadą, która daje o sobie znać szczególnie zimą, jest śliska powierzchnia. Problem stanowią także wycieki chemikaliów z silnika i sól zimą – powodują one zmianę koloru powłoki.

Konserwacja jest całkiem łatwa, wystarczy podłogę tylko pozamiatać i umyć. Problem następuje w chwili, gdy się gdzieś coś psuje, powłoka pęka i odłupuje się. W takim wypadku wymagany jest remont całej posadzki.

Płytki ceramiczne są bardziej niezawodne

Drugim częstym, ale znacznie droższym rozwiązaniem, są płytki ceramiczne wysokiej jakości odporne na obciążenie. Przez wybór naprawdę dobrego rozwiązania, wady ograniczone są do minimum. Płytki są raczej droższe i są wymagającym rozwiązaniem w stosunku do instalacji, są jednak odporne na działanie wody na powierzchni  i chemikaliów oraz łatwe w konserwacji. Okazjonalnie zamiatanie lub myte wytrzymują przez długie dziesięciolecia – jeżeli są prawidłowo ułożone.

Prawidłowo ułożone płytki może spotkać jednak wypadek. Warunki letnie wytrzymuje prawie każda posadzka do garażu, problemy jednak nadchodzą zimą. W wypadku płytek chodzi przede wszystkim o przenikanie wody, która przedostanie się pod płytki i powoduje gnicie lub powstawanie wypukłości.

Kolejnym problemem płytek ceramicznych jest ich kruchość. Często wystarczy, by z ręki wypadło nam cięższe narzędzie i płytka pęka. Nie wspominając o ślizganiu się. Gdy wybierzecie sobie Państwo płytki ze lśniącą powierzchnią (glazurowane), z pewnością zimą będą śliskie.

Płytki PCW prezentują lepsze właściwości w stosunku do płytek ceramicznych.

W celu ulepszenia właściwości płytek ceramicznych rozpoczęto produkcję płytek z PCW, które nadają się w szczególności do garażów, warsztatów lub obiektów przemysłowych. W Republice Czeskiej produkowane są płytki PCW Fortelock. Z płytkami ceramicznymi nie mają wielu wspólnych cech – praktycznie tylko to, że posadzka wykonywana jest z płytek, które łączą się razem. Układają się jednak bez potrzeby fugowania, wystarczy docisnąć zamki płytek za pomocą gumowego młotka. Powierzchnię należy najpierw wyrównać i pozamiatać, potem już wszystko idzie bardzo łątwo. Pokrycie garażu średniej wielkości zajmuje koło godziny.

 

Zamki płytek są wystarczająco szczelne, pod płytki więc nie przedostaje się żadna woda. Jeśli do tego dojdzie, łatwo wyparuje, ponieważ płytki „oddychają”. Są odporne na chemikalia i kwasy, w odróżnieniu od płytek ceramicznych nie ślizgają się (posiadają wzór przeciwpoślizgowy) i nie pękają. Gdy jakaś płytka zostanie uszkodzona, można ją samodzielnie wymienić.

Jednakowo, jak w wypadku zwykłych płytek, tutaj również wystarczy miotła i czasami szmata. Jedyną wadą jest to, że płytki PCW nie można stosować na zewnątrz. Warunki na zewnątrz nie działają na nie dobrze, następuje zmiana koloru i objętości.

Jaka posadzka więc nadaje się najlepiej do garażu?

To zależne jest od każdej konkretnej osoby. Ktoś woli niską cenę i dlatego wybiera farbę. Inny woli klasyczne płytki, a ktoś inny, sięga po płytki PCW.